Jak šel čas

po kliknutí bude každá fotografie zvětšena



Kdysi to začalo

Naše rodina měla vždy v oblibě zvířata, zejména koně a psy. Brzy nám nestačil kůň jen v roli pomocníka v zemědělství. V plemenné knize anglických plnokrevných koní chovaných v ČSSR, vydané v roce 1971 (svazek.IX), se u klisny ANTILOPA (Arkász-Antoinette,Derüs, nar.1953) v roli majitele od roku 1967 objevil záznam Görgl Praha-Slivenec. Jiného soukromého majitele v tomto svazku (ani ve svazcích okolních) nenaleznete. Plnokrevní hřebci L'Amiral, Sebestyen a Corvet nám tehdy radost neudělali a plnokrevné hříbě z těchto spojení se Antilopě nenarodilo. S polokrevnými hřebci to ale dopadlo lépe. Jak je vidět z následujících snímků.


Čas oponou trhnul

Konečně bylo všechno jinak. Z plemenné knihy i dostihového programu zmizeli naši konkurenti ze svazku IX. Byl podzim roku 1992. Na ostrovech za kanálem La Manche se konaly dražby ročků. Dražena byla i bezejmenná klisnička po otci Heraldiste z matky AltoMira. Zakoupili jsme ji a po velké poradě, do které zasahovalo celé příbuzenstvo, dostala jméno HAIRY DREAM. Stáj jsme se rozhodli nazvat Görgl's Farm. Koně svěřili do péče zkušeného chuchelského trenéra Jaroslava Drlíka. Skoro rok jsme pak čekali a čekali. Pak teprve nastal náš první den "D".

Bylo 29.8.1993, ve Velké Chuchli se konal dostih s názvem "Cena Good Luck", na uvítání nové stáje ideálním. Superšampion Vlasta Smolík oblékl, jako první jezdec v historii, náš dres v barvách zrna a země - hnědý, žluté rukávy. Na dečce bylo symbolicky číslo "1". HAIRY DREAM se snažila, Vlasta se snažil. Porazili šest koní. Před nimi ale přiběhli ještě tři další. Jak se později ukázalo, neporazili jsme na poprvé žádnou hvězdu, ale ani nás žádná hvězda neporazila. Vlasta Smolík klisnu pochválil a za čtrnáct dní nasedlal ve Velké Chuchli znovu. Měli osm soupeřů, v cíli byli všichni za nimi. První vítězný dostih nesl název "Cena Green Dancera". Příště už musela naše klisna vyrazit mezi zvítězivší koně. V říjnu bojovala o vítězství s poměrně úspěšným hřebcem Baddellios a jen těsně prohrála. Byla to její poslední spolupráce s Vlastou Smolíkem i poslední start v sezoně. První sezona naší klisny i celé stáje tedy byla ukončena s jedním vítězstvím a dvěma umístěními. Začátky prý bývají těžké, takže jsme s takovými výsledky byli velmi spokojeni.

Další, pro naší klisnu HAIRY DREAM klasická, sezona byla očekávána s optimismem, který jak se ukázalo nebyl přemrštěný. Devět startů, dvě vítězství, šest umístění, to určitě nebylo špatné. Přitom osm dostihů bylo první nebo vyšší kategorie. Největším uspěchem bylo vítězství v Zářijovém handicapu (1800m). Naší klisnu tehdy vedla ž.Šarinová a po velkém boji porazily vítěze derby Progression s jejím manželem Karolem Šarinou. Před tím jsme už vyhráli v květnu menší dostih také na 1800m. Klisnu jezdil Christopher Booth. Ten oblékl naše barvy i v klasických dostizích. V Jarní ceně klisen byla HAIRY DREAM čtvrtá. V derby skvěle odstartovala, ale start byl opakován. Klisna se zastavila až na konci cílové rovinky. Po opakovaném startu byla v průběhu dostihu aktivní, na distanci ještě vedla, nakonec byla osmá ze čtrnácti startujících. Od vítěze ji dělilo zhruba osm délek. Kromě zmíněných jezdců se v našem dresu objevili I.Kub, R.Děmidov, M.Kašpar a A.Petrlík. Tedy většinou jezdci patřicí v té době k užší špičce.

Dostihový rok 1995 měl velmi atypický průběh. Krachující pražský pořadatel zapříčinil rušení dostihových dnů. Derby se běhalo v Karlových Varech. HAIRY DREAM na čas přešla k trenéru Romanu Vítkovi a začala až v červnu ve Slušovicích. Nelíbila se jí cesta na Moravu ani zavodiště a nepodařil se jí start. Takže jedinkrát v životě nikoho neporazila. Forma přišla na podzim. V říjnu vyhrála HAIRY DREAM znovu s Blankou Šarinovou a pak s Liborem Šindarem dva dostihy na míli. Pak už přišel jen poslední dostihový den v sezoně, poslední dostih sezony a poslední dostih HAIRY DREAM před odchodem do chovu. V jedničkovém měření sil kromě jiných poráží i klasického vítěze Kerrier, nestačí to ale na více než šesté místo. Celkem za karieru HAIRY DREAM běhala osmnáct dostihů, pět vyhrála a desetkrát se umístila.


Trpělivost

Ustálené rčení říká, že trpělivost přináší růže. Není ale asi trpělivějších lidí nad chovatele dostihových koní. Zjara klisnu připustí a do dalšího jara čeká co z toho bude. Když má štěstí a něco se skutečně narodí, a i s matkou porod přežije, sleduje nejméně dvě další jara jak ten koník roste. Když to není komerční chovatel, tak po více jak třech letech od připuštění vypustí svého odchovance do dostihu. Čeká na zázrak. Tedy, že koník rychle pochopí o co v dostizích jde a že se mu to bude zamlouvat, že podobně talentovaných se ten rok neurodilo více, že ten rok nebylo dovezeno příliš kvalitních koní z ciziny. Růže vám vykvete za tu dobu čtyřikrát.

My jsme byli trpěliví a dostihová přestávka naší stáje trvala do 12.9.99. Měli jsme totiž štěstí, HAIRY DREAM zabřezla hned v první připouštěcí sezoně a 19.5.97 přišel na svět hnědák po DaraMonarch, kterému jsme dali jméno HATCHER. O rok později přivedla HAIRY DREAM na svět ryzáčka pojmenovaného HARMONY. Otcem se stal, v té sezoně u nás působící, plemeník Keen. Po odchodu Keena následoval návrat k DaraMonarchovi. Ještě než prvorozený HATCHER poprvé svými kopýtky zadupal po chuchelském zeleném oválu, měli jsme třetí hříbě. Tentokrát to byla klisnička. Pojmenovali jsme ji HAIRY JET. Jako jediná z potomků své matky nikdy nehájila naše barvy. Po dostihové karieře je nyní v chovu jiného soukromého majitele. Následující připuštění DaraMonarchem zůstalo, bohužel, bez výsledku.

V té době byl do Napajedel, ve kterých HAIRY DREAM celou chovnou kariéru pobývala, dovezen hřebec RainbowsForLife. Oba další hřebečci vznikli ze spojení naší klisny s tímto plemeníkem. V roce 2001 to byl ryzák s velmi světlou hřívou pojmenovaný HERETIC, o rok později hnědák HAIRY'S SON. Bohužel brzy po porodu HAIRY'S SONa naše klisna uhynula a hřebeček byl opečováván klisnou CharmingHeights, jejíž hříbě uhynulo, krmen kravským mlékem z lahve.

HAIRY DREAM tedy působila v chovu šest sezon a přivedla na svět pět hříbat. Všechna její hříbata byla nejen životaschopná, ale i schopná absolvovat dostihy. Čtyři potomci zvítězili celkem v patnácti rovinových dostizích (celkem 137 účastí v dostihu) . Čtyři vítězství byla dosažena v jedničkových dostizích, jedno vítězství bylo v kategorii NL. Další dvě vítězství byla získána v překážkových dostizích (z 6 startů). Všichni běhali už jako dvouletí, klisna tři sezony, ostatní nejméně čtyři sezony ale i déle.


Zase na dostihy - 1999

Trvalo to přesně 1400 dní, nebo 200 týdnů, případně 46 měsíců od posledního startu HAIRY DREAM. Nastal náš další den "D". Jak už bylo výše uvedeno, 12.9.99 jsme se poprvé zapsali mezi chovatele v Čechách startujících koní. Náš hnědák HATCHER v sedle s Šárkou Pulpánovou doběhl předposlední, ale my byli zpět. A za pár týdnů to už bylo lepší. Tedy lepší to už ani být nemohlo - HATCHER znovu s Šárkou Pulpánovou jistě o 3 1/2 délky vyhrál. Sezonu pak ukončil s Rakušanem Dubravkou mezi zvítězivšími, bohužel bez úspěchu. Každé začátky jsou těžké, ne vždy svítí slunce.


Ve dvou se to lépe táhne - 2000

Poprvé v historii naší stáje nás reprezentovali dva koně. Kromě již zkušeného a vítězného HATCHERA, začal svoji dostihovou karieru ryzák HARMONY. A začal úspěšně. Po čtvrtém místě při červencovém debutu v Karlových Varech ho při dalším startu dovedl v srpnu k chuchelskému vítězství Karol Šarina. V dalším, zářijovém startu, pomohl k vítězství Ivan Kub. V říjnu už to nebylo ono, vyhrála ale slavná Vapeta, kromě jiných nás porazil i Access to Java. Dvě vítězství a jedno umístění, to ale byl hezký příslib dalších úspěchů.

HATCHER začal opatrněji. Po osmi startech, při kterých střídal tabulová a netabulová umístění a v jeho sedle se vystřídali Š.Pulpánová, L.Herková, a manželé Šarinovi, to ale přišlo. HATCHER v říjnu převzal vítěznou štafetu od mladšího bratra a s Karolem Šarinou získal dvě vítězství, proložené druhým místem. Druhé vítězství získal 12.11., tedy přesně pět let po posledním startu své matky. První sezona se dvěma koni přinesla čtyři vítězství a šest umístění z patnácti startů.


Vítězná sestava se nemění - 2001

Naši stáj opět reprezentovali HATCHER a HARMONY. Na dostihové dráze, ovšem v jiných barvách se objevila i jejich sestra HAIRY JET. Po letech jsme znovu zaútočili na klasické vavříny. Po pátém místě v trialu stačil HARMONY na sedmé místo ve Velké jarní ceně devět délek od vítěze. V obou dostizích jej vedl K.Šarina. Další čtyři starty s Š.Pulpánovou přinesli dvě umístění. Pak v září přišla v Chuchli výhra s Ivanem Kubem. Ještě cennější bylo ale páté místo z Pardubic v sedle Janem Rájou. Před nimi Sammetsman, Bellaboy a ForestMan. Čtyři délky od vítěze, to byl velmi čestný výsledek.

HATCHER začal na jaře pěkným třetím místem v sedle K.Šarinou, následující dva starty s M.Koleňákem a K.Šarinou už tak vydařené nebyly, takže kůň už do konce sezony odpočíval. Celkem přinesla sezona jedno vítězství a pět umístění z jedenácti startů.


HATCHER se loučí - 2002

Další atypická sezona ve Velké Chuchli. Kvůli srpnovým povodním se naše dvojice HATCHER a HARMONY musela stěhovat do Lysé nad Labem. Oba už v té době měli na svém kontě vítězství. HARMONY po neúspěšném Gomba vyhrál v dubnu v Karlových Varech s Ferdinandem Minaříkem mladším. Ten byl v této sezoně jeho stálým jezdcem. Pak přišla serie šesti pěkných umístění v těžkých dostizích končící druhým místem ve Svatováclavské ceně a třetím místem v Pardubicích, vítěz vždy Silnar, v Pardubicích před námi ještě Bellaboy, za námi Sammetsman, ForestMan, Tarictic. Konec sezony na Breeders cup sprint v Bratislavě se HARMONYmu moc nezamlouval.

HATCHER začal sezonu hůře. Po pauze se rozběhal dvěma nevydařenými starty s Š.Pulpánovou a J.Demelem. Pak přišlo vítězství s Ferd.Minaříkem. Po třech umístěních se 19.10. náš prvorozenec rozloučil s dostihovou kariérou v Mostě v sedle s K.Šarinou sedmým místem. Pak byl věnován na rekreační ježdění. Celkově dvě vítězství a devět umístění ze šestnácti startů stáje v tomto roce.


HERETIC přichází - 2003

Do dostihového věku dospěl ryzák se světlou hřívou HERETIC a hned se vítězně zapojil do našeho dostihového snažení. Při prvním běhání se trochu opozdil na startu a s Karolem Šarinou nestihl víc než šesté místo. O dva dostihy později se K.Šarina zranil a ukončil svou kariéru. V následujícím startu byl HERETIC druhý a pak už vyhrál, v sedle byl vždy J.Rája. Následující start v Ceně zimního favorita přinesl těsnou porážku od Pokerfoxe, za naším koněm skončili Torlus a Monolit. V sedle byl J.Donoval, který jej pak dovedl k jistému vítězství ve finálové Ceně Schaumann ČR. Dvě vítězství a dvě druhá místa byla jistě skvělým výsledkem.

HARMONY v tomto roce absolvoval svou nejtěžší sezonu. Všechny starty byly v nejlepších kategoriích. Prvních pět dostihů absolvoval s Ferd.Minaříkem, po nevydařeném debutu v Květnové ceně sedmkrát za sebou bodoval. V oblíbených Karlových Varech vybojoval vítězství. Ještě cenější jsou ale tři podzimní druhá místa za ForestManem. Ve Svatováclavské ceně jen o hlavu. Za HARMONYm končili Silnar, Gotyk, Cybellus, Jokom, Labello`sKiss, Pistácie, Vademecum, Longar a další příslušníci tehdejší letounské špičky. V sedle se vystřídal Jiří Chaloupka a JosefBartoš. Poslední běhání v Mostě se mu už moc nezamlouvalo a s I.Kubem se neumístil. V tomto roce se naše barvy objevily ve čtrnácti dostizích třikrát byly v cíli první a osmkrát na tabuli. Vzhledem ke kvalitě absolvovaných dostihů a získaným výsledkům to byla dosud nejúspěšnější sezona.


Prvně ve třech - 2004

Novou posilou naší stáje se stal HAIRY'S SON, poslední potomek skvělé HAIRY DREAM. Není pochyb, že posilou zdatnou. Po nepodařeném debutu s J.Šafářem, vyhrál následující běhání v sedle s Jiřím Chaloupkou. Na konec sezony doběhl třetí ve finálové Ceně Schaumann ČR. Porazil pozdějšího klasického vítěze Veto.

Klasická sezona očekávala HERETICa. Vzhledem ke skvělým výsledkům v dorosteneckém věku přicházely v úvahu pouze starty v nejvyšší kategorii. Po slibném třetím místě v jarním trialu bylo až deváté místo ve Velké jarní ceně zklamáním. V sedle byl vždy Ferd.Minařík. Úvahy o účasti v derby ukončilo páté místo ve Velké červnové ceně čtyři délky od vítěze. Následovalo zkracování distance. Ze šesti následujících startů tři druhá a dvě třetí. Cenné zejména druhé místo v Českomoravské ceně, které naznačilo, že po vzoru HARMONYho by se mohl zařadit do letounské špičky. V sedle se střídali J.Chaloupka, J.Rája a J.Bartoš.

HARMONY etablovaný mezi domácí letounskou elitou měl velmi náročné a ne moc úspěšné jaro. Až v létě vybojoval třetí místo a v druhé části sezony čtyři tabulová umístění v dostizích, které s převahou vyhrál Scyris. Cenné bylo hlavně čtvrté místo v Pardubicích za Scyrisem, ForestManem a SocrHousem, ale před Silnarem, Palmarem a dalšími. V sedle se vystřídali Ferd.Minařík, J.Rája, J.Bartoš a M.Pišl. Z dvaceti startů celé stáje byl jeden vítězný a třináct tabulových umístění. Všechna umístění byla však dosažena v dostizích nejvyšší třídy.


Stále ve třech - 2005

Klasická sezona HAIRY'S SONa nezačala špatně, třetí místo v silně obsazeném dvojkovém dostihu (za ním RoyalMougins) a páté místo v trialu(před Veto), ale jen tři délky od vítěze, to bylo celkem nadějné. V sedle vždy s Jiřím Chaloupkou, se kterým to pak zkusil ve Velké jarní ceně. Ani do třetice to synovi HAIRY DREAM nevyšlo. Sice jen osmé místo ale jen čtyři a půl délky od vítěze Veto (při dřívějších starte dvakrát překonaného). Vypadalo to nadějně, takže následoval start s Ivou Miličkovou ve Velké červnové ceně. Sny o derby se ale zase rozplynuly. Opět osmé místo, ale tentokrát sedmnáct délek od vítěze. Takže opět zkracování distance. A hned vítězství v rámci derby dne a po dvou umístěních okolo konce tabule velké vítězství v Českomoravské ceně. V sedle vždy Martin Srnec.

HERETIC po náročné a celkem úspěšné předchozí sezoně běhal výhradně v nejvyšší kategorii. Jednou to skoro vyšlo v rámci derby dne jen o krátkou hlavu podlehl Kifaab (vítěz BreedersCup). Toho před tím porazil ve Velké květnové ceně, kde byl pátý. Pro oba starty byl svěřen M.Srncovi. Ostatní starty, na většinou mílové distanci, nám moc radosti neudělali. V sedle se objevili J.Chaloupka, G.Shadler, G.Hind, R.Děmidov a P.Hlavatý.

Už sedmiletý HARMONY absolvoval svoji poslední rovinovou sezonu. Poslední sezonu v našem hnědožlutém dresu. Během šesti startů v nás sílil dojem, že dostihové běhání již HARMONYHO nebaví. Sezonu začal až v červenci v nejvyšší kategorii. Při nevýrazných výsledcích kategorie postupně klesala. V sedle se vystřídali Ferd.Minařík, M.Srnec a M.Pišl. Teprve poslední, šestý, start ve čtvrté kategorii skončil umístěním na čtvrtém místě v sedle s Milanem Zatloukalem. Tímto startem se HARMONY rozloučil s rovinovou karierou a byl věnován ke sportovním účelům. Sezona nám přinesla dvě vítězství v nejvyšší kategorii a šest umístění.


Velké změny - 2006

Jak již bylo uvedeno rozloučili jsme se s HARMONYm. To ale nebyla jediná výrazná změna. HERETIC i HAIRY'S SON se koncem jara rozloučili s treninkovými podmínkami Velké Chuchle a přešli do Tochovic k treneru Václavu Chaloupkovi. V rovinových dostizích je pak vždy jezdil Jiří Chaloupka.

HAIRY'S SON po nevýrazném debutu získal krásné druhé místo ve Velké květnové ceně. S Janem Korpasem za sebou nechali například koně DelSole, ShadowDay, Kifaab, Torlus, LeVent. V prestižní Ceně jezdectví vybojoval s M.Srncem čtvrté místo mezi elitou. Po změně treninku hned vyhrál v Mostě, když porazil ForestMana, Vazona, Gotyka atd. Po porážce ve Velké ceně Prahy se vrátil do Mostu k obhajobě předešlého vítězství v Českomoravské ceně. Prohrál jen s Terssiem a zakončil tak další sezonu mezi elitou sprinterů.

HERETIC začal z jara ve vyšších kategoriích a vytěžil pěkné druhé místo v Karlových Varech s M.Srncem v sedle. Ostatní tři starty se ale moc nepovedly. Po přechodu do Tochovic se začal účastnit dostihů nižších kategorií. Při čtyřech startech se třikrát pěkně umístil. Dvakrát byl druhý, jednou třetí. Většinou nosil váhu přes šedesát kilogramů.

Osmiletý HARMONY se v barvách nového majitele vrátil na dostihovou dráhu. Zkusil to na překážkách. Proutěné překážky v Pardubicích zkončily zadrženým vítězstvím. Bohužel následující start na jeho oblíbené dráze v Karlových Varech, místě jeho debutu a dvou vítězství, šlápl na začátku cílové roviny do nerovnosti, zlomil si nohu a musel být uspán. V té chvíli vedl s náskokem několika délek a vypadalo to na další lehké vítězství. Sezona nám přinesla jedno vítězství v nejvyšší kategorii a sedm umístění ze třinácti startů.


Hairy'sSon se loučí - 2007

HAIRY'S SON jako příslušník sprinterské elity začal velkým bojem o vítězství v Gomba. Prohrál o krk se SocrHousem. Pak následovali dvě umístění v Chuchli. Těžko někoho napadlo, že třetí místo v Ceně jezdectví v Mostě bude dostihovým loučením nejen pro tuto sezonu, ale i celou dostihovou karierou. Koncem roku HAIRY'S SON nepřežil rutinní veterinářský zákrok a vydal se na nebeské pastviny za matkou a bratrem HARMONYM.

HERETIC začal z jara pěkným druhým místem. Pak střídal solidní umístění s umístěními mimo tabuli. Vždy s Jiřím Chaloupkou a poměrně vysokou vahou. Na závěr sezony zkusil proutěné překážky v Pardubicích. Tedy nejen že je zkusil, ale také je jistě vyhrál v sedle s Pavlem Horčičkou. Bylo to vlastně první vítězství našich barev v překážkovém dostihu, a to hned při první účasti (HARMONY neskákal v našich barvách). Sezona nám přinesla jedno vítězství v překážkovém dostihu a sedm umístění z deseti startů na rovině.


HERETIC osiřel, ale nakonec nebyl sám- 2008

HERETIC začal sezonu jako jediný kůň naší stáje z jara solidním čtvrtým místem v rovinovém dostihu v Chuchli. Takto rozběhán vyrazil do Pardubic na klasickou steeple chase. S Pavlem Horčičkou doběhl druhý, což nebylo špatné. Pak to zkusil znovu na rovině, na atypické vytrvalecké trati. Vytrvalost natrenovaná překážkovou přípravou vedla k pátému místu. Následující dostih byl zase v Pardubicích a tedy na překážkách. S tradičním jezdcem P.Horčičkou slušné třetí místo. Pak již až do konce sezony odpočinek. Při všech čtyřech startech tedy umístění.

V průběhu roku už nebyl HERETIC sám. Na počest životního jubilea jednoho z pilířů GORGL' S FARM byla zakoupena roční probělávající klisnička WERZE (BullyPulpit-Wotana,Areion). Při nákupu jsme se dozvěděli o právě narozené pravém bratru pojmenovaném WLADAN. A protože se blížilo životní jubileum dalšího z pilířů, bylo o osudu malého ryzáčka rozhodnuto. Takže zase tři koně. Znovu pohled do budoucna s přizrakem naděje.


Výměna generací- 2009

HERETIC začal svoji poslední dostihovou sezonu.V dubnu se rozloučil s Velkou Chuchlí doběhem uprostřed početné trojkové společnosti. V květnu pak nastoupil v Pardubicích do proutěných překážek. Doběhl čtvrtý, sice za kvalitními koňmi s dobrou rovinovou třídou, ale po tomto dostihu došlo k rozhodnutí ukončit dostihovou karieru. V dostihu se na HERETICovi naposledy svezl PavelHorčička.

WERZE sice už dorostla do dostihového věku, ale na dostihové dráze se neobjevila. Byl jí poskytnut čas na klidný vývoj. WLADAN se proháněl na pastvinách se svými vrstevníky.


Zase vítězíme - 2010

Veterán HERETIC dohlíží na trenink naší mládeže a očekává co mu připraví další osud. Mládež zraje a snaží se pochopit, co vlastně od ní chceme.

HERETIC míří do chovu. Jeho zbarvení nás přivedlo na myšlenku využít jej i v chovu koní plemene Equus Kinský. Zúčastnil se proto, jako host, národní přehlídky tohoto plemene.

HERETIC opět zapracoval na zařazení do chovu. Pro zařazení do chovu anglického plnokrevníka potřebuje licenci. Do jeho nynějšího bydliště v jihočeské Křemži přijela tedy licentační komise. Komisař vybaven elegantní důmyslnou hůlkou a pásmem nejprve zjistil míry. Přes hrudník 185 cm, to nemá ani Pamela Anderson se silikony a Agáta Hanychová by měla sotva polovinu i s batohem na zádech. Výška v kohoutku 171 páskem a 161 hůlkou, přes holeň 20,5 cm jsou míry, které při soutěžích královen krásy nejsou zjišťovány, ale u koní dosvědčují velmi dobrý standard. Pak následovalo focení. Fotomodelkám asi nepůsobí potíže uvést nohy do nejžádanější pozice. Mají nohy ale jen dvě. HERETIC má nohy čtyři a zadní nohy od sebe (při pohledu z profilu) se mu moc nedařily. Není zkrátka modelka. Exterierově se, podle slovního vyjádření, líbil. Líbil se i v klusu. Jemu se nelíbila pouze kontrola varlat. Doufejme, že brzo budeme moci informovat o získání licence. Všechny klisny z okolí se již těší.

Tak to dobře dopadlo. HERETIC dostal licenci potřebnou pro působení v roli plemeníka. Máme tedy zase koně v chovu. Popřejme mu alespoň takové úspěchy, jakých dosáhla jeho matka. HERETIC bude působit v jižních Čechách, v městysu Křemže na úpatí, z dáli viditelné, hory Kleť, na jejímž vrcholu je slavná hvězdárna. Doufejme, že časem se Heretic stane nejbližší hvězdou, kterou bude možno z Kletě spatřit. Při dostatečném zájmu chovatelů se úspěchy jistě dostaví. Chce to jen trochu tpělivosti, protože první potomci se mohou objevit na dostihové dráze nejdříve v roce 2014.

Dorostenec WLADAN dokázal to co zatím žádný náš kůň. Vyhrál hned při debutu. V sedle s Jiřím Chaloupkou na závodišti v Kolesech k sobě blíž než na půl délky nepustil polobratra Cabull. Po několika letech jsme znovu prožili radost z rovinového vítězství. Našli se i tací, kteří provinční vítězství zlehčovali. WLADAN jim odpověděl ve Velké Chuchli. V pohodě vstoupil do boxů, dobře odskočil a třista metrů před cílem se začal soupeřům vzdalovat. Padesát metrů před cílem měl náskok asi šesti délek, žokej Chaloupka jej už nechal jen doběhnout, takže soupeři se přiblížili v cíli na dvě a čtvrt délky ale bojovali jen o další umístění.

Poslední start sezony je finálová Cena Schaumann ČR. Tu už jsme kdysi vyhráli s HERETICem. WLADAN s Jiřím Chaloupkou jsou mírnými favority. Start se moc nepovedl a brzo po něm bylo ještě hůře, WLADANovi pod nohy padl jeden ze soupeřů, náš kůň se naštěstí dokázal vyhnout. Ostatní soupeři se poměrně dost vzdálili. Při vytočení do cílové rovinky se našim podařilo vnější drahou dostat na druhou pozici. V závěru to ale stačilo na čtvrté místo tři délky od vítěze. Po zmíněných problémech to asi bylo maximum. Hlavně, že se podařilo Jirkovi odvrátit hrozící kolizi s padlým koněm a oba se vrátili zdraví.

V premierové sezoně se WLADAN zařadil do špičky svého ročníku. Dvakrát vyhrál, jednou se umístil v kvalitní společnosti. Má dobře nakročeno do klasické sezony. Přejme mu klidné přezimování a dobrou formu do klasických dostihů. V generálním handicapu bylo toto snažení ohodnoceno hmotností 69,5 kg.

WERZE se postavila poprvé v životě na start v květnu. Stálo proti ní sedm čtyřnohých soupeřů. Nejvážnějším soupeřem byla ale zelená obluda na kolech, tedy startovací boxy. Po vyčerpávajícím souboji do nich sice vstoupila ale následující výkon byl tím bojem silně poznamenán. Jiří Chaloupka ji tedy nechal jen proběhnout a klisna se v cílové rovině do závažného dění nezapojila. Následující start v Lysé byl v podstatě remake předchozího. Takže další příležitost byla naplánována na závodišti bez startovacích boxů. Klisna zamířila do Koles a start se jí skutečně podařil, chvíli vedla, v cílové rovině udržela sedmé místo, takže získala handicap. A to bylo dobře, dokonce moc dobře. Pro další start v Chuchli ve čtyřkovém handicapu to znamená pérovou váhu. Do sedla byl angažován patnáctiletý Martin Laube. Klisna, po trpělivém tochovickém výcviku, vstoupila do boxu po kratším vzdorování jako první. Pak čekala než se to podaří i ostatním. Z boxů energicky vyrazila, dostala se k barieře. Mladý jezdec nechal vybouřit soupeře, který chtěl dopředu. Do cílové roviny točili v první řadě. Asi třista metrů před cílem šli vpřed. Soupeři se sice snažili, v jedné délce jich doběhlo pět, ale nejlepší z nich jeden a čtvrt délky od naší vítězky. Klisna vítězí půl hodiny po svém bratrovi. Naše euforie nezná mezí. Poháry pro vítěze se hromadí. Vnučky mají kočárek plně naložený.

Následující start proti podobným soupeřům už byl náročnější. WERZE měla určenu třetí nejvyšší váhu ze startovní listiny, takže v sedle obvyklý J.Chaloupka. Průběh minulého dostihu se opakuje a klisna vede celou cílovou rovinu. V posledních metrech ale jeden ze soupeřů (DABL) útočí a těsně nás poráží. Minule byl za námi třetí, dnes WERZE nesla o devět kilo více, on o půldruhého kila méně. Ostatní soupeři v důstojných odstupech zpět. Čili spokojenost.

Poslední start sezony je už ve třetí kategorii. Je to handicap a klisna má určenu velmi nízkou váhu. Do sedla se vrací Martin Laube. Jsou favority. Po vydařeném startu jdou do vedení a točí tak i do cílové roviny a tam soupeřům opět utečou. Nejblíže, na jeden a čtvrt délky se dostal DABL. Takže pomsta za předešlou porážku dokonána. Osvědčená dvojice přebíračů cen je opět v akci.

Po naše nervy ničícím úvodu dostihové kariery, dvou zcela neúspěšných startech a jednom podprůměrném, to přišlo. WERZE lehce vyhrála a zasadila tvrdou ránu 'odborníkům', kteří jí stanovili kurs 20:1. Zdá se, že chyby nedělají jen soudruzi z NDR. Následující běhání přineslo těsnou porážku, ale přemožiteli to na závěr sezony zcela vrátila. Závěrečné ohodnocení handicapu se zastavilo na 63,5 kg. Popřejme klisně mírnou zimu, aby mohla nabrat dostatek sil k další cestě vzhůru.

Celkově naše stáj z devíti startů získala čtyři vítězství a dvě umístění. Těžko lze nalézt stáj, která by se mohla chlubit podobnou procentuální úspěšností.

Každý rok končí Silvestrem. Před bujarým slavením konce starého a zrodu nového roku je možno, v dosud střízlivém stavu, konat návštěvy svých oblíbenců. Skalní příznivci stáje Görgl'sFarm navštívili tedy WERZI a WLADANA a shlédli jejich poslední lehký trenink v roce 2010. Sestřih treninku je možno shlédnout v naší videotece.